10 października 2022

Wprowadzenie elektronicznego fakturowania w ramach KSeF

W trosce o zachowanie obowiązujących norm prawnych Zarząd PIKA Sp. z o.o. na bieżąco śledzi i analizuje wszelkie decyzje Ministerstwa Finansów związane z wprowadzeniem elektronicznego fakturowania w ramach KSeF (Krajowego Systemu e-Faktur).

W trosce o zachowanie obowiązujących norm prawnych Zarząd PIKA Sp. z o.o. na bieżąco śledzi i analizuje wszelkie decyzje Ministerstwa Finansów związane z wprowadzeniem elektronicznego fakturowania w ramach KSeF (Krajowego Systemu e-Faktur).

Decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z dnia 10 czerwca 2022 r. upoważnia Polskę do wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych jako obligatoryjnego, powszechnie stosowanego w naszym kraju rozwiązania. Korzystanie z KSeF będzie kolejnym etapem cyfryzacji i elektronizacji rozliczeń między firmami.

Decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z dnia 10 czerwca 2022 r. upoważnia Polskę do wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych jako obligatoryjnego, powszechnie stosowanego w naszym kraju rozwiązania. Korzystanie z KSeF będzie kolejnym etapem cyfryzacji i elektronizacji rozliczeń między firmami. Rada przychyliła się do zmiany terminu i upoważniła Polskę do wprowadzenia obowiązkowych e-faktur od 1 stycznia 2024 r., zamiast pierwotnie wnioskowanego 1 kwietnia 2023 r. Stanowisko Ministerstwa Finansów jest odpowiedzią na sygnały płynące z rynku, że firmy potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do wdrożenia nowych obowiązków. Dobrowolne korzystanie z KSeF możliwe jest już od początku 2022 r. Faktury ustrukturyzowane funkcjonują obecnie w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Inżynierowie PIKA pracują obecnie nad wypracowaniem najbardziej optymalnych rozwiązań zgodnie z wyznaczonymi przez Ministerstwo standardami.

Wszelkie informacje na temat integracji z KSeF znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów: Krajowy System e-Faktur – Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Sprawdź również

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Jesteśmy gotowi. Razem z nami sięgnij po inteligentne narzędzia cyfrowej transformacji biznesu

Jesteśmy do Państwa dyspozycji pn–pt od 8:00 do 16:00